Ako zvoliť správne kľúčové slová?

Umiestnené v kategórii: Seo texty

Kľúčové slová ako podstata optimalizovaného textu znejú síce rozumne, no nájsť tie ideálne nie je vždy také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako prísť na to, ktoré kľúčové slová sú tie správne?

Môžete mať text zameraný na z vášho pohľadu zaujímavé či nosné slovo, no pokiaľ ho za rovnako dôležité nepovažujú aj vaši potenciálni zákazníci, nenájdu vás.

Rovnaká situácia môže nastať, pokiaľ rovnaký výraz považuje za kľúčové slovo všetka vaša konkurencia. Pokiaľ aj danú frázu klienti vyhľadávajú, je to ako hľadať ihlu v kope sena.

Ako sa teda zamerať na správne slová, zvoliť správny pomer a obehnúť konkurenciu oblúkom? Ale hlavne, zacieliť na klientov, ktorí vyhľadávajú práve váš produkt, službu či USP a nie síce podobné ale stále od vášho vzdialené tovary? Danú situáciu môžete riešiť dvomi spôsobmi:

  1. tvrdý oriešok pre vlastný luskáčik
  2. s odborníkmi bez starostí

Návod na správny výber kľúčových slov v skratke

  1. analyzujte, analyzujte, analyzujte – klientov, konkurenciu, vlastný produkt.
  2. vsaďte na longtails – byť na chvoste neznamená vždy negatívnu pozíciu. Pokiaľ chytíte správny vietor, chvost dokáže obehnúť celé telo. V ľudskej reči, orientujte sa na čo najkonkrétnejšie kľúčové slová a frázy, ktoré konkurencia nepoužíva tak často alebo ich dokonca ešte neobjavila, no potenciálni zákazníci ich stále dostatočne vyhľadávajú. Príliš všeobecné jednoslovné vyjadrenia vás dokážu dostať akurát medzi davy rovnakých firiem, často ani tam nie. Je výhodnejšie odchytiť menej skutočných klientov v nízkej konkurencii ako sa deliť o tisíce v neprekonateľnom boji.
  3. optimalizujte s mierou – vhodne umiestnené kľúčové slová dokážu urobiť viac ako texty predimenzované na nesprávnych miestach.
  4. implementujte pravidelne – aktualizácie obsahu, časté dopĺňanie a úpravy majú dnes väčší úspech ako jeden text plný kľúčových slov bez ďalších doplnkov.
  5. bez kontroly to nepôjde. Teda aspoň nie dlhodobo a podľa predstáv. Kontrola kľúčových slov nám umožní získať prehľad o ich (ne)úspechu, aktuálnych stavoch a pozíciách, vzostupoch a pádoch. Nakoniec kľúčové slová sú vecou sezónnosti, preto je nevyhnutné venovať im nepretržitú pozornosť.

Analýza kľúčových slov

Analýza kľúčových slov je základ, ktorý nám na úvod umožní získať prehľad, kde sme a kam sa môžeme dostať. Odhalí nedostatky, skryté medzery a ukáže cestu ďalej. Kľúčové slová už dávno nie sú o odhadoch, dobrých pocitoch, jednostrannom pohľade zvnútra či triafaní naslepo. Nástroje umožnia pretaviť slová na čísla a ukázať východisko aj z na 1. pohľad núdzovej situácie. Analýza kľúčových slov je optimálny nástroj, n nie nemenný ani 100%-ne záväzný. Častokrát trvá dlhšie odhaliť vhodné kľúčové slovo ako napísať článok. Správny copywriter preto nikdy nezačína bez dôkladnej analýzy a nekončí napísaním textu.

Sezónnosť kľúčových slov 

Nakoľko v dnešnej dobe je nemenná len zmena a vplyvom počasia odjakživa podlieha takmer všetko, aj vhodne nastavený a optimalizovaný text je nevyhnutné sledovať v priebehu sezónnosti. Statický a dlhodobo fungujúci text dnes totiž neexistuje.

Napríklad zimné bundy sú vyhľadávané inak uprostred 36stupňových horúčav a úplne inak pred blížiacou sa lyžiarskou sezónou. Nemám na mysli robiť neustále úpravy v rámci jedného textu. To by bol z toho mimo aj históriu stránky zaznamenávajúci robot. Ide o podporné texty, vrátane ich kľúčových slov, zamerané na predaj konkrétnych tovarov a služieb v jednotlivých sezónach. Sezónnosť kľúčových slov však nie je taká jednoznačná pri všetkých frázach. Niekedy sezónnosťou nie sú ani ročné obdobia ale možno skôr iné cykly (napr. recesia a expanzia). Analýzy a aktualizácie v priebehu sezónnosti preto spolu veľmi úzko súvisia. Predstavujú totiž kontrolnú spätnú väzbu a návod na ďalšie pokračovanie.

Ak sa už rozhodnete popasovať sa s kľúčovými slovami sami, rátajte s tým, že nejde o jednorazovú záležitosť. Ak zveríte túto parketu niekomu inému, získaný voľný čas (a nebude ho málo) môžete využiť napríklad na rozvíjanie biznisu želaným smerom.

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie