Aký je relevantný text na web?

Umiestnené v kategórii: Seo texty

Rovnako ako v každej oblasti, aj v oblasti textov na web sú možnosti výberu. Môžete si vybrať od laických po odborné, od sloganových po obsahovo bohaté. Ktoré sú tie pravé pre vašu web stránku? Pre ktoré sa kedy rozhodnúť?

Relevantné texty na web

V závislosti od druhu a cieľu vašej web stránky je potrebné zvoliť náležitý obsah, ktorý bude zodpovedať celému konceptu a podporovať ho zo svojej obsahovej stránky.

Veľká spoločnosť s rozšíreným menom určite využije iný text na web ako začínajúci živnostník. Hoci dávať si veľké trúfalé ciele nie je zlá filozofia, aj k nim sa dostanete postupne po malých krokoch. Texty na web teda môžete zvoliť nasledovne:

Jednoduché, neodborné texty, vytvorené laikmi, ktoré je možné získať za pár eur od študentov, ktorí začínajú blogovať a snažia sa privyrobiť si takýmto spôsobom. Tieto texty na web väčšinou nie sú optimalizované, nemyslia v súvislostiach a v konečnom dôsledku môžu byť dosť jednorazové a pri rozširovaní projektu nepoužiteľné bez ďalších zásahov. Výhodou jednoduchých textov z dielní samoukov za chodu je ich rýchla dostupnosť a nízka cena. Vystačíte si s nimi na úvod, prípadne na blogu nabitom jednoduchými informáciami.

Pekne znejúce slogany, ktoré s optimalizáciou veľa spoločného nemajú, je to však úplne v poriadku, nakoľko sú určené pre mikrosity či na web stránky veľkých a známych spoločností, ktoré optimalizovať nepotrebujú, ide im skôr o vytváranie imidžu. Reklamné slogany sú formou obmieňateľných textov, ktoré sa menia spolu s kampaňami a ich imidžom, rovnako ako microsity.

Technické a vysoko odborné texty – na web stránky spoločností, ktoré slúžia pre odbornú verejnosť a odberateľov, ktorí na nich hľadajú technickú podporu. Tieto typy textov na web sa pre laickú verejnosť nehodia, nakoľko im nie sú potrebné, mohlo by sa stať, že im nebudú rozumieť, čím by sa mohli cítiť menejcenní a odradení. Ide napr. o texty pre výrobné spoločnosti z rôznych odvetví.

Špecializované texty zamerané na konkrétnu problematiku – relevantné pre web stránky orientované na konkrétnu produktovú skupinu, službu či záujmovú skupinu. Takéto texty využívajú slang danej skupiny, ktorému rozumie len ona, a práve preto sú jej blízke. Napríklad web stránky komunity poľovníkov, rybárov, športových nadšencov, stavbárov, domácich kutilov a podobne.

Texty všeobecného charakteru – oslovujúce širšiu skupinu potenciálnych klientov, ktoré nie sú extra výnimočné svojou odbornosťou, zato ponúkajú potrebné informácie daného okruhu relevantné pre širokú verejnosť. Pokiaľ majú byť takéto texty na web optimalizované, tiež je potrebné pozrieť sa pri ich tvorbe hlbšie pod rúško ich záujmu ako len písať omáčky z brucha. Napr. texty pre cestovné kancelárie, recenzie hotelov, online receptáre a podobne.

Text na web nemusí predstavovať ďalekosiahle litánie, ktoré nebude nikto čítať. Často práve dlhé, neusporiadané texty nie sú k ničomu ani vyhľadávačom, ani pre klientov. Ide o to, aby text na web obsahoval presne to, čo má, pre všetky zainteresované strany. Teda kľúčové slová pre roboty, podstatné informácie pre potenciálnych klientov, často dopytované otázky či technickú podporu pre odborníkov a jednoduchý prístup k spätnej väzbe pre majiteľov stránky.

Pokiaľ sa vám obsahovo rozsiahle texty na web nepozdávajú a uprednostňujete jednoduchšie verzie, ktoré by mali byť zároveň dobre vyhľadateľné, dohodnite sa pri ich tvorbe na prezentačnom charaktere web stránky. Relevantnosť obsahu nezávisí od množstva, ale od kvalitného spracovania a podania.

Autor: tk

 

 

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie