Kto prežije nielen krízu?

Umiestnené v kategórii: Písanie textov - copywriting

Prečítali sme za Vás

Neexistuje nič také, ako doraziť do cieľa. Neexistuje bod, v ktorom prepadnete pocitu, že zvyšok cesty môžete fungovať zotrvačnosťou a žiť z plodov svojej práce. James C. Collins, Jerry I.Porras, Build to Last.

 

Kniha Firmy, ktoré pretrvajú, uzrela svetlo sveta už v roku 1994, na náš trh prišla v roku 2007 už po absolvovaní prvenstva bestselleru na zaoceánskych frontoch, no stále je z nej čo čerpať. Ide totiž o poznatky z terénu, zbierané počas dlhého obdobia a ešte dlhšej životnosti firiem, ktoré prežívajú generácie. Zaujímavých, vysoko pravdivých a nadčasových myšlienok v nej nájdeme mnoho, rovnako ako východiskovú pozíciu medzinárodného podnikateľského prostredia. Pokiaľ však čítate medzi riadkami a vnímate súvislosti so snahou aplikácie na vlastnú spoločnosť, o čo pri takejto literatúre ide, dá sa z nej zobrať veľa užitočného a to aj v prípade, že vaším cieľom nie je práve budovať nadnárodnú spoločnosť si cieliť na zaoceánske trhy.

Už len samotný úvodný výrok hovorí sám za seba. Nie je možné prepadnúť stereotypu a prežiť každé obdobie bez ujmy alebo vôbec prežiť. Ku podivu, stále existuje dosť spoločností, ktoré sa na úvod rozbehli, ani nevedia ako, začali na seba nabaľovať ako lavína valiaca sa z kopca a nejakým záhadným samospádom stále fungujú. Offline, bez marketingu, bez výdajov na reklamu a budovania mena. Marketing žiaľ aj dnes pre mnohých znamená čosi nehmotné, nehmatateľné a nemerateľné každý deň, z čoho vyplýva mrhanie prostriedkami.

Nakoľko však krízové obdobie trvá dlhšie ako sa predpokladalo, aj giganti tohto typu začínajú pociťovať, že je načase nebrať konkurenciu na ľahkú váhu a že bez šírenia dobrého mena, pozitívnych informácií, či s ignorovaním online prostredia, či už preto, že ich generácia naň nie je zvyknutá, alebo ho považujú za nepotrebné, to už nie je to, čo bývalo. A to je čas začať sa zaujímať o potenciál na iných trhoch, v iných prostrediach, možno čas, ktorý tu doteraz nebol, povenovať sa modernému nielen slovíčku marketing alebo lepšie – komunikácia.

Nikdy nie je neskoro začať sa hýbať, hoci začínať dnes s prvou verziou web stránky, pokiaľ firma už má čo to prežité, nie je práve obdobie, kedy je konkurencia online nulová či ústretová. Ak sa firme doteraz darilo prežiť len v teréne, neznamená to, že internetové pôsobenie môžete opäť na pár rokov ignorovať. Práve naopak. Hoci už včera bolo neskoro, začať dnes je určite vhodnejšie ako v nasledujúcom 5-ročnicovom horizonte. Preto pokiaľ spoločnosť trápi kríza, či pokles predaja, nevyhnutne spojené s rozsiahlejším fondom voľného času, je to optimálny čas povenovať sa komunikácii pretavenej do marketingových nástrojov. Keď tento čas využijete efektívne, v čase rastu, ktorý po úpadku zákonite musí prísť, budete zbierať úrodu dvojnásobne.

Autor: tk

 

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie