Obsah je kráľ

Umiestnené v kategórii: Seo texty

Obsah je motorom akcie (David Meerman Scott, Nové pravidlá marketingu a PR)

Často sa pri tvorbe web stránok stretávame s postojom, že pekná web stránka je o grafike, text na web si už nejako dodáme sami, veď napísať tých pár riadkov nemôže byť problém. A práve tu celý problém začína.

 

Takto to začalo fungovať v prvopočiatku webových prezentácií, kedy programovať vedelo pár jedincov, nakresliť niečo pekné tiež zhruba toľko a texty sa nepovažovali za dôležité, nakoľko efekt vytvárali práve spomínané oku lahodiace obrázky. Keď na sieti viselo pár prezentácií, dalo sa ešte uvažovať týmto spôsobom, no nakoľko pavučina sa rozrastala rýchlosťou svetla a navyše s globálnym dosahom, táto teória nezostala postačujúcou. Dnes, keď je webových stránok viac ako si dokážeme predstaviť, v niektorých odboroch je dokonca pretlak, pekné pozadie nestačí.

Text na web je nevyhnutnosťou, bez ktorej vyhľadávače web stránku nenájdu, hoci dnes už dokážu čítať aj obrázky, tam sa však toľko ako z textu samotného nedozvedia. Tým pádom web stránka nie je schopná osloviť potenciálnych zákazníkov. Žiaľ, stále si to mnohí neuvedomujú, investujú do gratis webov, ktoré nikto nikdy nenájde, teda ako keby ani neboli. Pritom by stačilo pridať relevantný text, obsah, ktorý potenciálny zákazník hľadá a aj sa z neho čosi dozvie a nádej na úspech by stúpla.

Kráľom však len ťažko bude obsah typu: Toto je web stránka tá a tá, vitajte. Alebo: Ponúkame vám – vymenovanie produktov, bodka. Takýto štýl sa tiež používal pradávno, odkedy už pretieklo dosť vody na to, aby ho odplavila. A hoci aj dnes ešte nájdeme rarity tohto typu, ide skôr o neefektívne využitie priestoru ako o relevantné oslovenie zákazníka.

Ani kopírovanie obsahu z iných webov, hoci obsahovo bohatých, odborných, štýlovo zaujímavých či marketingovo chytľavých nepomôže. Vyhľadávače totiž prekukli takýchto šikovníkov pomerne skoro a zhodný text na web na rôznych web stránkach vyhodnotia ako duplikát, ktorý je zbytočné zobrazovať. Výhodu má našťastie obsah s dlhšou históriou, ktorý v optimalizácii webu tiež zohráva nemalú úlohu.

Aby bol text na web obsahovo bohatý, vyžaduje si o dosť viac úsilia ako pár minút odpisovania z iných webov, kopírovania cudzích výrokov či vymenúvania produktov už spomenutých v menu stránky. Aby mohol web kraľovať na popredných pozíciách bez platenej reklamy, je nevyhnutné zaoberať sa jeho obsahom skôr ako sa zapne indexácia vo vyhľadávačoch. Pokiaľ má web stránka splniť účel a ponúknuť potenciálnym zákazníkom viac ako ohúrenie z pekných obrázkov, venujte pozornosť aj obsahovej stránke. Tá dokáže nielen podať požadované informácie, ale poskytnúť aj mnohé iné výhody, kvôli ktorým je vlastne robená.

Autor: tk

 

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie