Predávať službu znamená predávať vzťah

Umiestnené v kategórii: Písanie textov - copywriting

 

Opäť sa opriem o výrok  z knižky Jak prodat neviditelné od Harryho Beckwitha, ktorý tvrdí, že služby sú o vzťahoch. Keď si kupujete tovar akéhokoľvek charakteru, jeho kvality neberiete osobne. Pokiaľ však vyberáte službu, ide o viac ako len strohú kúpu. Pokiaľ služby predávate, možno je to čosi na zamyslenie. 

Všetky diela a dielka, bestsellery a publikácie s prívlastkami naj hovoria o nadšení, zainteresovanosti až posadnutosti tým, čo robíme, aby sme mohli byť úspešní. Či už je vaša práca vaším hobby a vaše služby vašou srdcovou záležitosťou alebo je to len z núdze cnosť, úsilie nepovažovať službu za povinnosť sa v značnej miere prejavuje na výslednom efekte. A pokiaľ služby budú o vzťahoch, tak to vždy bude cítiť a tým pádom tie knižočky určite majú čosi do seba. Veď všetci skôr inklinujeme k pozitívnym nadšencom, ktorí sa práve vďaka svojmu entuziazmu vzdelávajú, majú rozhľad a vedia problematiku vysvetliť, ako k hoci profesionálne nahodeným, zato odutým a nezainteresovaným panáčikom, ktorí vám odverklíkujú naučené pokyny a len čakajú, kedy už konečne kúpite, aby mohli ísť domov.

Ak predávate služby, vytvárajte vzťahy, najlepšie pozitívne :-) a snažte sa ich udržiavať. V službách totiž platí, že najskôr je potrebné vybudovať si vzťah, získať dôveru, až potom príde na rad kúpa. A po nej to nekončí. Vzťah je totiž dôležité udržiavať a budovať ďalej. Len tak príde zákazník aj ďalší krát.

Pokiaľ je služba jednorazová, referencie sú to, čo zachytáva a odráža zážitky a pocity bývalých klientov, ktoré sú odrazovým mostíkom pre tých ďalších. Zaznamenávajte a zbierajte tieto vyjadrenia, ktoré vás odlíšia od konkurencie a posunú vpred. Zároveň hovoria presne o tom istom – o vytváraní vzťahu, ktorý je pri službách, ktoré sú osobné, viac ako osobný.

Aký je Váš názor na vzťahy a obchod? Oplatí sa budovať ich? Ako ich zveľaďujete Vy? Napíšte nám.

 

Autor: tk

 

 

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie