V čom spočíva jedinečnosť vašej firmy?

Umiestnené v kategórii: Písanie textov - copywriting

Všetci sa sústreďujú na rovnaké veci a rovnaké veci zanedbávajú. (Gary Hamel, Leading the Revolution)

Presné, jasné výstižné. A žiaľ aj pravdivé. Aby vaše služby či produkty nespadali do rovnakej kategórie ako ponúkajú všetci ostatní, je nevyhnutné nejako ich odlíšiť. Otázne väčšinou býva – ako?

Knihy o predaji a marketingu, rovnako ako semináre a školenia o tejto téme zaplavili náš trh ako tsunami, väčšinou však vychádzajú a sú smerované veľkým korporáciám, ktoré už aj tak čosi dosiahli. Keď už nič iné, aspoň to, že sú veľké a to je samo o sebe dostatočným úspechom na prežitie. Čo však s malými a začínajúcimi podnikmi, ako sa môžu odlíšiť živnostníci ponúkajúci to, čo mnohí ostatní, navyše veľkí? Presný návod na podnikanie vám nedáme, no pokúsime sa sústrediť aspoň na pár detailov, ktoré zaujali aj nás, nakoľko tiež nepatríme ku gigantom rúcajúcim mantinely. No ako všetko, aj veľkosť je o uhle pohľadu a aj z mála je možné vyťažiť dostatok.

Malé a jedinečné

Po príklady netreba chodiť ďaleko. Stačí prekročiť hranice našich juhozápadných susedov a zájsť do jedného z početných horských lyžiarskych stredísk. Nájdete tam množstvo malých rodinných penziónov s pár izbami, kde vám raňajky aj večeru pripraví sám majiteľ s úsmevom na tvári. Ak nie z vlastnej produkcie, tak nanajvýš z miestnej. Je ich veľa, sú takmer rovnaké a predsa sú všetky vyťažené a dokážu prežiť. Prečo? Svojím spôsobom sú všetky jedinečné svojou atmosférou a prístupom. A práve tie mnohým našim podnikom žiaľ chýbajú.

Spolupráca

Ďalšou nezanedbateľnou položkou je, opäť zo správneho uhla, konkurencia. Aj keď je uvedených rodinných penziónov veľa, nepokladajú sa za rivalov a nesnažia sa hádzať si polená pod nohy. Práve naopak. Ak ste prišli po funuse a voľné miesto pre vás už nemajú, radi vás osobne zavezú k susedovi, ktorý sa o vás postará rovnako dôkladne. Bez starostí, bez závisti, bez zatajovania.

Ak si aj niekto z konkurentov postaví bazén, nebudú sa o to isté usilovať ďalší desiati hoci na to nemajú, ale dohodnú sa na jeho využívaní za podmienok výhodných pre klientov všetkých zúčastnených. Všetko je o komunikácii a postoji.

Davy alebo malé vyprofilované skupiny?

Väčšina našich začínajúcich podnikov sa usiluje kopírovať už existujúce prevádzky. Myslia si totiž, že keď ich je toľko, určite to musí byť výnosný biznis. Opak je však pravdou. Dnešný trh je presýtený rovnakosti a vyžaduje inakosť. Tú žiaľ pri takomto prístupe neustále postrádame. A tak ako vzniknú, tak zaniknú, nakoľko idú tam, kde ich je už beztak prebytok.

Čo tak snažiť sa nájsť, čo na trhu chýba? Povestnú dieru, na ktorú je potrebné našiť záplatu. Nie je to jednoduché, no je to určite lepšia alternatíva ako snažiť sa pretlačiť v ragby tlačenici. Dnešný web ponúka viacero nástrojov, ako sa dostať bližšie k želaniam zákazníkov, ako zistiť, po čom túžia, čo vyhľadávajú a čo neponúka až tak veľa firiem. Čo tak začať napríklad takouto analýzou?

Výhody malej veľkosti

  • flexibilita – malé podniky sa dokážu rýchlejšie prispôsobovať neustále sa meniacemu trhu. Objem výroby, postupy, ľudia, to všetko je rýchlejšie a ohybnejšie ako vo veľkých štruktúrach.
  • blízkosť – nakoľko štruktúra je jednoduchšia, každý zo zamestnancov má ku klientom bližšie.
  • osobný kontakt – aj vyššie postavení sú v malých firmách bližšie k okoliu ako vo veľkých kolosoch. Pokiaľ sa neizolujú, zákazníci to dokážu oceniť.
  • obchádzka byrokracie – kým vo veľkom podniku získate povolenie na vykonanie určitej činnosti, v malom podniku už máte napísané referencie od zákazníka. Rozhodovanie je priamočiarejšie a nemusí prechádzať piatimi poschodiami.
  • jednoduchosť štruktúry – žiadni vedúci a ich zástupcovia, sekretári a asistenti sekretárov. V jednoduchosti je nielen krása, ale aj už spomínaná rýchlosť.
  • recesná zotrvačnosť – ďalšou nespornou výhodou malých je, že keď v období recesie veľké podniky už nemajú z čoho pokrývať náklady, malé stále v pohode fungujú.

Nie je teda nevyhnutné byť za každú cenu veľkým. Dôležitejšie je byť iným. Nezameriavajte sa preto na rovnaké veci ako ostatní, práve naopak. Nájdite si to, v čom ste dobrý a čo ľuďom chýba a usilujte sa nielen naservírovať im to, ale aj doviesť do dokonalosti.  Keď si vás rovno nezapamätá celý svet, nebude to tragédia. Úspechom v kríze je predsa aj prežiť.

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie