Vhodná komunikácia – základ úspechu

Umiestnené v kategórii: Písanie textov - copywriting

„Spôsob, akým o svojej spoločnosti rozprávate, veľa prezrádza o tom, ako zmýšľate o svojom podnikaní. „ Roy Spence, GSC&M

Občas je prekvapivé ako firmy v dnešnej dobe informácií dokážu fungovať bez komunikácie s klientmi a s okolím. Aj napriek tomu, že pre klientov robia nové veci, poskytujú im trháky a vychytávky či akcie a zľavy, vôbec s nimi nekomunikujú a nedajú im o tom vedieť. Isteže, pokiaľ má spoločnosť dostatok zákazníkov a lavína sa nejak samospádom stále valí, dá sa prežiť aj tak. Dočasne. A to je ten problém. Dočasne v dnešnej dobe znamená dosť rýchly zánik, nakoľko guľový blesk má dnes oveľa vyššiu rýchlosť ako v 1000-ročnej včele. A keďže konkurencia nikdy nespí, je len otázkou času, kedy online lavína naberie iný spád ako ten, na ktorý ste zvyknutí.

Komunikujte so zákazníkmi!

Dnes je už web povinnou výbavou nielen veľkej spoločnosti a komunikácia so zákazníkmi by mala byť povinnou jazdou. Či už komunikujete offline alebo online, prostredníctvom obchodných zástupcov, tlačovín, eventov, médií, newsletterov, sociálnych sietí, blogov či akokoľvek inak, zostaňte v spojení. Nečakajte, že zákazníci si na vás spomenú, keď si vy nespomeniete na nich. Otvárate novú pobočku? Pripravte si na to pôdu, informujte o tom, že to plánujete urobiť, urobte to a povedzte, že to robíte a na záver ešte zopakujte, že ste tak naozaj urobili. Zákazníci majú dosť starostí na to, aby držali v hlave informácie, ktoré ich práve v tomto momente až tak nezaujímajú, no pri správne dávkovaných avízach sa im to dostane do podvedomia a v prípade potreby to zužitkujú.  

Komunikácia online

Online pritom vôbec nejde o systém dotieravých podomových či predtescových predavačov alebo obchodných zástupcov typu – vyhoď dvermi, prídem oknom. Online komunikácia je výhodná práve v tom, že je zameraná a cielená správnym smerom a v správnej chvíli. Na webe môžete komunikovať so zákazníkmi nenútene a zároveň efektívne. Tak často, ako to obe strany uznajú za vhodné, práve vtedy, keď to zákazník požaduje a spôsobom, ktorý vyhovuje rôznym cieľovým skupinám. To všetko pri oveľa nižších nákladoch ako v prípade plošnej firemnej komunikácie offline. 

Firemná komunikácia online – možnosti:

  • firemná web stránka
  • firemný blog
  • microsites
  • firemný profil na sociálnych sieťach
  • PR články, reklamné články
  • tematické stránky a portály
  • platená reklama – bannerová, textová
  • spätné odkazy a linkbaiting
  • fotky a videá

Prostredníctvom uvedených nástrojov je možné komunikovať s potenciálnymi aj reálnymi zákazníkmi na webe spôsobom, aký im najviac vyhovuje a ktorý vám najviac prináša. Žiadaná je pritom kombinácia viacerých prvkov a netreba zabúdať ani na prostredie mimo webu. Čím viac kanálov do prenosu zapojíte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že žiadaný efekt sa dostaví skôr. Optimálny komunikačný cocktail vám namiešame na mieru, stačí povedať, na akú príchuť máte chuť. A pokiaľ sú vaše chuťové poháriky práve otupené, nevadí, poradíme si aj s tým.

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie