Copywriter nerovná sa sekretárka

Umiestnené v kategórii: Seo texty

Copywriting versus prepisovanie textov

Copywriting ako cudzie slovo k nám zavítalo spolu s webovou pavučinou, odkedy sa o nich oboch popísalo už kadečo. Každopádne slovíčko copy v tomto slove nerobí dobrotu a nabáda k prekladu, že ide o kopírovanie textov. Copywriter však nie je žiadna sekretárka. Hoci dnešné sekretárky sú vysoko kreatívne osoby s vysokým zmyslom pre usporiadanie vecí a plánovanie programov, čím si ich vážime, copywriterky  určite nie sú všetky. Nakoľko tu vôbec nejde o prepisovanie textov, ani o žiadnu tvorbu falzifikátov. Práve naopak.

 

Copywriting a písanie slohov

Pri písaní textov formou copywritingu ide o kreatívnu tvorbu, ktorá má s kopírovaním spoločný akurát papier, niekedy ani ten nie. Samozrejme aj copywriter sa musí niečím inšpirovať, môže citovať a odkazovať, no vždy ide o jeho originálny výtvor. Je to čosi ako písanie slohovej či seminárnej práce. Dostanete tému, zoženiete si materiál, naštudujete si ho, porozumiete, zostavíte obsah alebo štruktúru a napíšete sloh. Ten sa následne koriguje do želanej podoby a použije na vopred dohodnutý zámer.

 

Copywriter – slobodné povolanie?

Textári, pisári či copywriteri alebo copywrighteri, ku ktorým patria samozrejme aj blogeri, väčšinou vykonávajú svoju prácu ako slobodné povolanie, teda freelancers, ktorí píšu pre viacerých a píšu veľa, čím sa neustále zdokonaľujú a udržiavajú v kondícii. Slobodu povolania v tomto prípade ohraničujú len požadované témy. Ich služby je pre firmu výhodné outsourcovať, čím vám dokážu ušetriť náklady a na druhej strane priniesť nestranný pohľad zvonku, a tým aj nové nápady, voči ktorým sú ľudia vo firme už väčšinou imúnni, nakoľko profesionálna deformácia je diagnóza rozšírená v každom odvetví. 

 

Copywriting efektívne

Aby boli texty účinné a priniesli očakávaný efekt, blogeri a textári či copywriteri by mali byť do určitej miery psychológovia, marketéri aj školitelia. Všetko v správnom pomere. Vytvoriť vhodný obsah, na ktorý sa dá povedať, že je vodcom, ktorý stránke nielen ukáže správny smer, ale ju ním aj povedie, totiž nie je jednoduché. Písať internú poštu zvládne ktokoľvek, no efektívne komunikovať s okolím a zákazníkmi, na to je potrebná vyššia dávka praxe nielen z odboru. Samozrejme nie každý copywriter je zručný na písanie všetkého. Písať reklamné slogany je niečo úplne iné ako prezentovať pracovný postup či odbornú príručku. Blogovanie je tiež z trošku iného súdka a textíky platených reklám na webe, kde do pár znakov navyše rozdelených do niekoľkých riadkov musíte vtesnať všetko dôležité a navyše strhujúcim spôsobom, je opäť niečo úplne iné. Ak pre váš projekt hľadáte románopisca alebo naopak skratkára, dohodnite sa na požiadavkách a podmienkach hneď na úvod. Ušetríte tak trápenie a sklamanie obom zúčastneným stranám.

 

Copywriting a autorské práva

Nakoľko texty copywriterov sú originálne diela, aj pri nich platí pravidlo autorského práva. Rovnako ako kopírovanie obrazov či obrázkov, ani kopírovanie textov nie je košér a navyše, asi sa nechcete chváliť cudzím perím, hoci kvalitným, keď aj Google má na to svoj názor. Pri kópiách a miernych úpravách dokáže rozoznať, že text už niekde publikovaný bol a našťastie dáva prednosť tým s dlhšou históriou. A to platí nielen pri PR článkoch, ale rovnako aj pri kopírovaní celých pasáží webov, čo je na Slovensku žiaľ stále bežnou praxou.

Ďalším detailom, na ktorý si pri uzatváraní zmluvy na copywriting dajte pozor, je skutočnosť, že rovnako ako kedysi LP platne, neskôr CD, DVD a iné Dčka, aj texty môžete využiť len na ten účel, na ktorý ich objednáte. Samozrejme je to dosť individuálne a závisí od konkrétnej zmluvy, no platiť raz a využívať na x miestach, tlačovinách a marketingových nástrojoch, nebodaj požičať kamarátovi, nie je to pravé gentlemanské. Pokiaľ vám teda nenadelili takú štedrú nádielku hneď na úvod. A napokon, ako už spomínané, nie je to ani žiadna výhra, nakoľko duplikáty sa z hľadiska vyhľadávania nevyplácajú a tlačové materiály sú predsa len o čomsi inom ako webové stránky či počítačové prezentácie.

 

Copywriting nielen na úvod

Ak ste sa teda rozhodli prenechať starosti s vymýšľaním tém a ich spracovaním copywriterom, stačí už len nájsť toho správneho. Keď vám zapasuje, nenechajte si ho prebrať konkurenciou, nakoľko tá nikdy nespí. A nakoľko v dnešnej dobe je istá len neistota a rýchlosť deja dávno predčila rýchlosť zvuku, spraviť dobrú web stránku na úvod dávno nestačí. Pravidelné aktualizácie sú viac ako nevyhnutné a nanešťastie aj statočne čas konzumujúce. No určite stoja za to, aby ste nepadli z dobrých pozícií na tie slabšie, odkiaľ sa zbierať v dnešnej dobe vôbec nie je jednoduché.

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie