Firemná komunikácia na miestach prvého kontaktu

Umiestnené v kategórii: Písanie seo textov Písanie textov - copywriting Seo texty Texty na webové stránky

Firemná komunikácia ako taká zďaleka nie je len o pekných hlavičkových papieroch, repre vizitkách či učebnicovo formulovaných e-mailoch. Preto sa dnes zameriame na iné články podniku ako administratívne. Práve zamestnanci prvého kontaktu sú často kameňom úrazu zvlášť v podnikoch ponúkajúcich služby. A nakoľko predávať služby, znamená predávať vzťah, práve tu je optimálna komunikácia viac ako vhodná.

Naučte komunikovať svojich zamestnancov

Zdravenie hostí personálom – ako základná komunikácia medzi klientom a podnikom by mala byť všade samozrejmosť. Ofučaná recepčná, chyžná, ktorá sa otočí chrbtom či kuchár pobehujúci po prevádzke s výrazom bernardína síce tiež urobia 1. dojem. No zároveň aj posledný.

Oslovovanie oslovením – vyprsknúť priezvisko vyššie postavených osôb s viacerými titulmi pri obsluhovaní v reštaurácii inej ako rýchloobslužnej je viac ako nevhodné. Zvlášť, keď je vopred všetko naplánované a akcia je známa všetkým zainteresovaným. 

Aj steny majú uši – zabúdať, že z kuchyne do reštaurácie to nie je tak ďaleko, aby pri lietacích dverách hlučnosť a nevhodné vyjadrovanie neprekĺzli do nesprávnych uší, je horší ako hrozný prešľap, ktorý len tak ľahko neprejde nikomu.  

Dvíhanie firemného telefónu – hoci vyzváňa celé dni a nenechá nikoho v kľude pracovať. A hoci je na druhom konci stále tá istá osoba pýtajúca sa už desiaty krát to isté len v inom znení. Firemné telefonáty dokážu urobiť dojem aj bez obrazu.

Zvládanie stresových situácií – dlho nič a potom všetko naraz. Aj to sa stáva. Spanikáriť však v takejto situácii je to posledné, čo potrebuje zamestnanec, klient aj podnik. Ako to zvládnuť s nadhľadom je predmetom dlhodobejšieho tréningu a sebadisciplíny, no určite to nie je nemožné.

Nároční hostia ako provokatéri k činu – občas je naozaj náročné komunikovať pokojne a rozvážne, no práve náročné situácie nám dávajú príležitosť posunúť sa vpred. Každopádne to chce tvrdý tréning dlhodobého charakteru.

Dress code – základy nielen podnikovej módy – kameň úrazu žiaľ aj v zariadeniach vyššieho štandardu. Nespoliehajte na zdravý úsudok výkonných zamestnancov. Stanovte priamo v pracovných podmienkach, čo je dovolené a čo nevhodné. Inak môžete každý deň tŕpnuť, v čom sa kto ukáže.

Nezabúdajte na detaily – akékoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Práve detaily vás odlišujú od davu a presne vďaka detailom k vám mnoho hostí (ne)chodí.

Vyškolenie či preškolenie personálu je jednou zo skutočne efektívnych investícií do budovania dobrého mena podniku. Nezanedbávajte branding, stavajte na zamestnancoch a posilnite tak najpevnejšie a zároveň najzraniteľnejšie ohnivko vašej spoločnosti.  

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie