Na referenciách záleží

Umiestnené v kategórii: Písanie seo textov Písanie textov - copywriting Seo texty

Blížia sa nám sviatky a sieť bude plná surferov alebo snowboardistov, to uvidíme podľa počasia. Každopádne to vyzerá nielen ako dobrý priestor pre novoročné predsavzatia, ale aj priestor pre  písanie, blogovanie, spúšťanie nových online projektov, uháňanie návštevnosti na Facebooku či naháňanie reklamných klikov. A určite viacerým napadne, že je to super príležitosť na začatie niečoho nového ako je napríklad zarábanie prostredníctvom webu. Prečo nie? Vyzerá to jednoducho, znie to lákavo a nevyžaduje si to žiadne prehnané investície. Teda, okrem času.

Viacerí mi určite dajú za pravdu, že napísať nescestný odborný článok, z ktorého sa zákazník, ale aj predajca a ktokoľvek iný dozvie, čo sa dozvedieť potrebuje, nie je len tak. A že čas a námaha strávené zháňaním materiálov, študovaním témy, zostavovaním logickej štruktúry a nespočetnými korektúrami nestojí pár drobných. Žiaľ stále je mnoho mladých kvázi manažérov, ktorí si svoj čas manažujú spôsobom „rýchlo a jednoducho to bude stačiť“, ktorí píšu len tak, z brucha, len o tom, čo vedia, niekedy kopírujúc, čo sa dá, nevynímajúc gramatické chyby a iné prešľapy. Tak samozrejme dokážu ceny stláčať až tam, kde je to pre iných neúnosné a posúvať kvalitatívnu latku textových prezentácií neželaným smerom.

Referencie

Samozrejme, trh poskytuje veľký priestor pre všetkých. Mladí dravci sa dokážu uchytiť a časom vypracovať na požadované pozície. Chce to však čas a ten väčšinou nikto nemá. Alebo sú projekty, ktoré stavajú na kvantite, nie kvalite, a tam takáto komunikácia plne postačuje. Alebo projekty určené práve ich vekovej kategórii, kde je to tiež ok.

Pokiaľ sa však vaše predstavy o odbornom texte hýbu v iných hraniciach, hľadanie tých správnych textárskych zdrojov je o čosi ťažšie. Vtedy pomôžu referencie, ktoré sú v optimálnom prípade rôznorodé, aby ste si vedeli porovnať, či textár zvládne akúkoľvek tému.

Referencie by okrem toho mohli byť aj viac ako len vypísanie názvov spoločností, pre ktoré textár pracoval. Rozdiel je aj v čase realizácie web stránky, nakoľko online prostredie nie je nemenné, web stránky vznikajú a zanikajú, nahrádzajú ich nové nielen designy, ale aj obsahy.

Niektoré spoločnosti investujú do web stránky jednorazovo a dúfajú, že web bude fungovať zo zotrvačnosti. Nevenujú pozornosť pravidelným aktualizáciám, čo tiež robí s pozíciami vo vyhľadávaní svoje – tentokrát nepozitívne klesanie. 

Iné firmy zas berú obnovovanie a podporu svoje web stránky vážne a snažia sa ju podporovať aj inými projektmi ako sú napr. microsites, blog, relevantné odkazy, platená reklama, rôzne aplikácie sociálnych médií. Aj o tomto by mohli referencie informovať a poodhaliť spôsob aktualizácií a údržby web stránky, štýl tvorby obsahu, nápady a relevantnosť využitia textára.

Každopádne všetky aktivity textára musia vychádzať z koncepcie podniku a sledovať jeho ciele, ktoré sa majú aj prostredníctvom vhodného obsahu napĺňať. Pokiaľ teda mierite na odbornejšie texty pre vašu web stránku, obzerajte sa viac po kvalite ako po cene, o prevedení ako zavedení a návrhoch do budúcna ako len riešení aktuálnej situácie. Dobre spracované referencie vám poodhalia úvod a pokiaľ vám štýl pasuje, detaily okresať dokážete.

Autor: tk

 

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie