Posadnutosť optimalizáciou

Umiestnené v kategórii: Copywrighting - Písanie správnych predajných textov Písanie seo textov Seo texty

V dnešnej dobe často skloňované slovo optimalizácia webu je čosi ako zakliata princezná. Všetci o nej hovoria, málokto ju videl a prebudiť ju vôbec nie je jednoduché. A na rozdiel od zakliatej princeznej, v prípade optimalizácie webu neexistuje násilná forma, ktorá by preťala šípy a krovie, práve naopak. Príliš veľká optimalizácia webu je na škodu. Ako teda odhadnúť, kedy je už menej viac a nastaviť si efektívny dávkovač tohto vitamínu na optimálnu hranicu?

Neprehnaná optimalizácia webu

Optimalizácia webu sa v oblasti obsahu, teda textov, zameriava na kľúčové slová a ich vhodné umiestnenie v rámci podstránky. Ak plánujete optimalizovať svoj web vo vlastnej réžii, nasledujúce body vám pomôžu zorientovať sa v optimalizačnom mixe a neprehnať to hneď na úvod.

menej je viac – násilne dosadzované kľúčové slová vyznejú neprirodzene nielen pre ľudí, ale aj pre roboty, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou čítať web stránku ako prvé a na základe svojho rozhodnutia ju buď posunú aj reálnym čitateľom alebo čo najďalej od nich. Správny pomer je síce orientačne určený na jednociferné číslo, no ustavičné prepočítavanie pomerov vás v konečnom dôsledku privedie k nečitateľnému textu. Radšej teda stavte na to, aby sa text dobre čítal, ako na čísla.

vhodné rozvrhnutie v rámci textu – keď sme písali diplomovú prácu, odporúčania najskúsenejších zneli: Najdôležitejší je úvod a záver, zdravé jadro aj tak nikto do hĺbky čítať nebude :o. Takmer identicky je to aj s optimalizáciou webu. V úvode je potrebné zaujať a dať na vedomie, že tento text bude o týchto kľúčových slovách, stred je vhodné riešiť triezvo, predsa len, v prípade zaujímavých a nie príliš dlhých blogov ich niekto predsa len čítať bude a na záver pripomenúť, o čom to bolo či poskytnúť riešenie. Práve záver sa najjednoduchšie pamätá, nakoľko je absorbovaný ako posledný.

viacero smerov na rozloženie rizika – tak, ako všetky cesty vedú do Ríma, aj k vašej stránke ako zdroju by mali smerovať viaceré lúče. Optimalizáciu webu je preto vhodné sústrediť nielen na web samotný, ale rozdeliť ju aj mimo neho. Veď práve cudzie linky a odkazy ho najviac pozdvihnú.

zdravá pravidelnosť – kým optimalizovať web je vhodné nielen na stránke, ale aj mimo stránky,  čím dokážeme eliminovať príliš veľa na jednom mieste, pravidelnosť je viac ako dôležitá. A skutočne sa vypláca. Nie je nič horšie ako novinky staré niekoľko rokov, neaktuálne produkty a služby či FB aplikácia zbierajúca prsty len za post vzniku. 

nápady a zlepšováky na mieste – keď už je reč o pravidelnosti, aj optimalizácia webu si jednoznačne vyžaduje neustále myslenie a vymýšľanie noviniek, zaujímavostí a formy podania informácií či odkomunikovania posolstva. Predstavy o pevných základoch, ktoré vydržia veky bez akýchkoľvek investícií, sú z dôb dávno minulých a pri dnešnej rýchlosti zmien sú neuplatniteľné.

nie je to len o textoch – aj alebo hlavne zdrojový kód je potrebné upraviť, aby bola optimalizácia webu kompletná. Toto je však už v správe iných odborníkov, preto pokiaľ vaše zručnosti spadajú do oblasti vlastnej správy vo WYSIWYG editore, s kódom si určite nechajte poradiť.

Pokiaľ sa vám uvedené zdá viac ako zamixované, netrápte sa a nechajte si poradiť. Optimalizácia webu je dlhodobý a dômyselne zosieťovaný proces, ktorý vo vysoko konkurenčnom prostredí dokáže potrápiť aj dobrých rybárov. Keď však budete mať dobrý základ a dostatok času a nápadov :o, nadstavbu vo forme aktualizácií neskôr zvládnete aj sami.

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie