Symbióza spolužitia on a off line

Umiestnené v kategórii: Copywrighting - Písanie správnych predajných textov featureref Seo texty Texty na webové stránky

Celé prostredie, v ktorom podnik funguje, je ako veľký organizmus. Jedno nadväzuje na druhé, všetko so všetkým súvisí, akcia podnecuje reakciu… Pokiaľ existujete v danom prostredí, určite ste si všimli, že on a off line ako jeho súčasti sú tiež posplietané, veď nakoniec ide o akúsi pomyslenú sieť, a to nielen na webe. Ak je podnik úspešný mimo webu, neznamená to, že v online prostredí prerazí rovnako rýchlo a úspešne, no podporou na linke určite môže veľa získať, naopak jej zanedbaním dosť stratiť. Zanedbávať online pôsobenie zvlášť v dnešnom svete, kedy sa internet rozvíja rýchlosťou blesku, určite nie je rozumné. Naskočiť do takto rozbehnutého vlaku je totiž viac ako problematické, nehovoriac o tom, že cestovanie bez lístku je nereálne. Pokiaľ kedysi stačilo vytvoriť si stránku na kolene, nemať na nej nič okrem pár pekných obrázkov, bez akýchkoľvek textov na web a boli ste jednoznačne na prvých pozíciách vo vyhľadávaní, nakoľko iní o tom ešte nechyrovali, dnes je svet trochu inde. Lacné šablóny síce existujú, ale môžu ich mať viacerí, takže výnimočnosť vám nezaručia. Obsah je kráľ, teda web stránka bez informačnej hodnoty, ktorú každopádne tvoria aj texty na web, je ako keby ani nebola. Požadovať od takéhoto webu prvé pozície vo vyhľadávačoch je preto veľmi obmedzená predstava, nehovoriac o tom, že nereálna. 

A platí to aj v opačnom garde. Ak ste online a do reality zavítate len občas, tiež to celkom nestačí. Kým ľudia budú reálni vo svojej podstate a cítení, stále budú potrebovať spoločnosť (aj skutočnejšiu ako webovú). Preto zostať zahrabaní doma a robiť biznis len po drôte je síce pekná predstava hlavne v zimných mrazoch, no nenapĺňajúca celý život. A presne preto vznikajú co-working places, rôzne spolky a organizácie, kde sa aj freelanceri či pracujúci z domu stretnú v realite, odovzdajú si skúsenosti, zážitky aj prežitky, aby následne opäť mohli zaliezť do svojej kreatívnej nory. Online sa dozviete veľa, no off line môžete veľa zažiť a to je rovnako dôležité, ak nie dokonca dôležitejšie. Pokiaľ ste sa teda vrhli na čisto webové pozície a z officu vychádzate len aby ste absolvovali cestu domov, či v krátkodobejšom horizonte do kuchyne, skúste sa zamyslieť, či tam vonku nečakajú nové príležitosti, ktorým sa takýmto spôsobom vyhýbate. Marketingové učebnice hovoria, že správne rozložená reklama by mala na klienta číhať aspoň na 5-tich rôznych miestach, aby ju zaregistroval a zapamätal si. Skúste teda aj vy vyhľadať viacero pozícií umiestnenia, nemusí to byť hneď reklama, na úvod stačí vaša prítomnosť, ostatné sa vyprofiluje postupne, nakoľko každá sociálna interakcia je živým prostredím.

Takto nejak je to aj s podnikom. Všetko si žiada rovnováhu, preto nezanedbávajte on ani off line, grafiku ani texty na webe, bannery ani plagáty, podcasty ani reálne stretnutia. Jedno môže priniesť druhé, to podporiť prvé a tak dookola. Veď aj jin a jang sa neustále krútia v kruhu, pričom ten sa vôbec nepovažuje za začarovaný.

Autor: tk

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie