Content marketing na Slovensku

Umiestnené v kategórii: Copywrighting - Písanie správnych predajných textov Písanie textov - copywriting

O tom, že na webe je práve obsah kráľom, sa už popísalo veľa, dokonca tento štýl komunikácie dostal aj príznačný názov – Content marketing. V zahraničí nejde o žiadnu novinku, práve naopak, keď mu pred pár rokmi prišli na chuť, začali sa mu venovať aj samotní vysokopostavení vo veľkých firmách a organizáciách, čím pozdvihli publikovanie hodnotného obsahu medzi najžiadanejší marketingový nástroj. V našich vodách sa tento pojem spomína už tiež zopár rokov, no stále je akosi nedocenený, a tým pádom nie je až taký rozšírený. O čo vlastne pri Content marketingu ide a čo ním môžete získať?  

 

Content marketing nie len pre veľkých

V praxi sa často stretávame so strnulou predstavou, že slovo marketing v sebe skrýva akúsi nehmotnú ideu s nehmatateľnými výsledkami, spojenú s veľkými firmami a organizáciami dokonca lokalizovanými na Západnom Slovensku. Táto rezonancia je žiaľ viac ako nesprávna a vhodný marketing je záležitosťou všetkých, nielen veľkých hráčov. Osobne zastávam názor, že čím skôr firma so svojou prezentáciou navonok začne, tým má možnosť získať  väčší náskok a procesy, ktoré si zautomatizuje v malej veľkosti, nebude musieť riešiť, keď bude potrebovať sústrediť energiu na svoj rast. Content marketing je jedným z nástrojov, ktorý dokáže aj jednoosobovej firme zabezpečiť kredit odborníka, a teda budovať dobré meno, značku, získavať dôveru zákazníkov, a teda rásť pozitívnym smerom.

Úlohou content marketingu je, ako už samotný názov napovedá, vytvárať obsah. Kvalitný obsah. Obsah, ktorý zaujme, pritiahne pozornosť a zároveň buduje dôveru v schopnosti producenta tohto obsahu. Kvalita obsahu v tomto prípade znamená kvalitu pre klienta, teda jeho pohľad, výhody preňho, riešenie jeho problémov. Podprahová komunikácia content marketingu stavia na budovaní obsahu nepriamo, teda nie okato, ale skôr okľukou, ktorá klienta dovedie k tomu, že sám príde na to, že váš produkt alebo službu potrebuje a je preňho užitočná. Vidíte v tom určitú dávku ženskej rafinovanosti?:) Áno, aj tak sa dá na content marketing pozerať.

Marketingové stratégie stavajúce na tejto rafinovanosti využívajú sociálne siete, microsites, blogovanie, PR články a ďalšie formy šírenia obsahu.

 

Výhody content marketingu

Čo prináša trefný obsahový marketing alebo vhodný marketingový obsah? Ako vám pomôže a čo tým získate?

Prínos pre zákazníkov

 • dozvedia sa nové a pre nich zaujímavé informácie – uvíta to drvivá väčšina
 • nemusia sledovať mnohé zdroje, všetko potrebné k danej téme nájdu na jednom mieste
 • nadobudnú pocit, že sa danej problematike rozumiete a vaša práca vás baví, teda o nej viete viac ako nevyhnutné minimum, a teda sa môžu poradiť s odborníkom
 • získajú potrebné informácie v čase, keď ich potrebujú a hľadajú, teda keď chcú kúpiť
 • vidia, že kráčate s dobou, teda ponúkate im aktuálne produkty/ služby
 • majú pocit, že ste blízko a rozumiete ich potrebám, aj keď práve nie ste on-line

 

Prínos pre firmu

 • získa viac potenciálnych klientov – podľa štatistiky až 90% zákazníkov uprednostňuje užitočný obsah
 • buduje si dobrú reputáciu a dôveru – a dôvera je základom každého obchodu. Klienti, ktorí podniku dôverujú, skôr kúpia, častejšie sa vrátia a o svojej spokojnosti povedia aj ďalším.
 • zvýši príjmy – nakoľko zákazníci vyhľadávajúci hodnotný obsah sa oň informujú v čase, keď plánujú kúpu
 • ušetrí náklady – na agresívnej, zato menej cielenej reklame, ktorá oslovuje plošne a aj vtedy, keď klient nemá záujem, takže pôsobí skôr rušivo ako žiadane
 • buduje si pevnú základňu, na ktorej môže ďalej stavať – obsah publikovaný on line je väčšinou dlhodobého charakteru, nie časovo obmedzený ako iné formy reklamy
 • môže doňho zapojiť aj iné ako len marketingové oddelenie. Ak ste malý podnik a vaša firma je vaším hobby, tvoriť vhodný obsah by pre vás nemal byť problém.

Uvažujete aj vy ako nadviazať vzťah so zákazníkom a stať sa preňho dôveryhodnou autoritou? Využite content marketing v čiastočnom alebo plnom rozsahu a získajte si dôveru tých, ktorí to uvítajú.

Autor: tk

 

Páčil sa vám článok ? Objednajte si s nami konzultácie